Eesti Ajaloomuuseumi haridustöö

Kristi Paatsi

Muuseumipedagoog, Eesti Ajaloomuuseum

Eesti Ajaloomuuseumi hoonetest on hetkel külastajatele avatud Suurgildi hoone Tallinna vanalinnas, kus huvilisi tervitab Eesti ajaloost kõnelev püsinäitus „Visa hing. 11 000 aastat Eesti ajalugu“ ning ajutine näitus „Keskaja rõõmud. Suurgildi pidustused 15.-16.sajandil“.

Eesti Ajaloomuuseumi pedagoog Kristi Paatsi. Foto: Tiina Erik

Lähiajal on aga oodata suuri muutusi: Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe loss avab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval uksed elamusliku ajalookeskusena. Juba veidi enam kui aasta pärast ärkavad Maarjamäel ellu sündmused ja lood, mis on aja kullaproovile vastu pidanud ning jätnud jälje Euroopa ajalukku.

Ümbersünni käigus muutub Eesti Ajaloomuuseum Maarjamäel tundmatuseni. Ajalooline loss renoveeritakse ja seda ümbritsevas pargis leiavad koha Eesti Filmimuuseum, mõnusad puhkealad ning põnevad välinäitused. Merevaatega kohvikus saab nautida nii toitu kui keskkonda ja muuseumipoest leiab mälestuseks toredaid kingitusi. Maarjamäe lossis avame meie kõigi loost kõneleva interaktiivse suurnäituse „Minu vaba riik“ ja lastele hariduslik-mängulise keskkonna „Laste Vabariik“.

Mereäärne ajalookeskus Maarjamäel kujuneb taas väga eriliseks kohaks nagu lossi hiilgeajal 19. sajandi lõpuaastail, mil vene krahv Anatoli Orlov-Davõdov rajas endise suhkruvabriku alale suvemõisa. Just siin veetsid aega mitmed toonase tsaaririigi kuulsused ja õukonna liikmed. Maarjamäe lossi lugu on justkui meie endi perekonnalugu, peegeldades Eestimaa sündmusteküllast minevikku. Meie soov on, et külastajad tunneksid end siinse minevikuloo osana, leiaksid siit endile olulisi lugusid ja jagaksid neid teistega.

Lähemalt näeb Ajaloomuuseumi tulevikku: http://www.ajaloomuuseum.ee/et/tulevikupilt

Eesti Ajaloomuuseum on haridustöös võtnud eesmärgis pakkuda laial skaalal haridusprogramme väikelastest kuni gümnaasiumiõpilaste ja täiskasvanuteni. Pakume põnevaid ja harivaid muuseumitunde Eesti ajaloo erinevatel teemadel alates esiajast tänapäevani välja. Selleks pakuvad head võimalust meie mitmekesised ekspositsioonid ja näitused.

Haridusprogrammide väljatöötamisel on oluliseks lähtekohaks, et need vastaksid koolide õppe- ja ainekavadele, et võimalikult mitmekülgselt toetada formaalharidust. Lisaks hariduslikule osale on Eesti Aajaloomuuseumi muuseumitunnid ka mängulised ning kõiki meeli kaasavad: ühes korralikus muuseumitunnis saab katsuda, nuusutada ja ka isegi maitsta. Väga olulise suunana pakume lastaialastele spetsiaalse metoodikaga välja töötatud muusuemitunde, et neis kasvatada huvi ajaloo ja muuseumide vastu. Väga oluliseks peame ka täiskasvanute harimist muuseumis, milleks oleme välja töötanud mitmed teemaõhtud, loengud ja ekskursioonid.