11. ja 12. augustil toimunud viiendal arvamusfestivalil Paides arutleti ühiskonna ja poliitika, majanduse, tervishoiu, teaduse, energiasäästu ja muudel elulistel teemadel.
Olgu märgitud, et festivali teise päeva lõpus toimunud arutelus „Kuidas seista vastu populismile ja äärmuslusele?” osales ka Soome 11. president Tarja Halonen, kes rääkis oma avakõnes põlissoomlaste edust, meedia vastutusest ja vihakõne kriminaliseerimisest. Väga populaarne oli sellelgi arvamusfestivalil muidugi hariduse teema, kusjuures haridusaruteludesse oli kaasatud ka õpilasi.
Festivali üks kandavamaid arutelusid toimus ka Rail Balticu (RB) teemal. Mõnevõrra üllatuslikult osutus see võrdlemisi tasakaalukaks. Nimelt arutati Rail Balticu teemat enne arvamusfestivali ligi pool aastat ka haridusfoorumi diskussioonilistis, kus 90 protsendi ulatuses võtsid sõna Rail Balticu vastased. Võiks öelda isegi seda, et arutelu läks diskussioonilistis mõnevõrra ebaviisakakski, sest RB vastased hakkasid nimetama RB pooldajaid valitsuse ees pugejateks, neljanda klassi lapse mõtlemisega isikuteks jne. Diskussiooni RB teema lõppes kolme inimese haridusfoorumi listist väljalülitamisega – diskussioonireeglite rikkumise pärast ehk argumentum ad hominem kasutamise pärast.
Seevastu Paides sujus Rail Balticu teema arutelu tasakaalukalt ja seda kahel põhjusel. Esiteks eelistasid kõige raevukamad RB vastased osaleda samal ajal teistes vestlusringides ja teiseks andis tasakaalukust ka mitme ühiskonnateadlase ja kasvatusteaduste õppejõu osalus, näiteks Marju Lauristini tasakaalukas üldistus olukorrast, mis kaalus nii RB vastaste kui ka pooldajate kaalukamaid argumente, leides mõlema puhul ka tunnustamist väärivaid punkte. Marju Lauristini ütlus, et Tartus suhtutakse Rail Balticusse hoopis teisiti kui Pärnus, muutus isegi lendlauseks.
Ent kas uusi mõtteid festivali haridusalal välja käidi? Küsimus on asjakohane, sest arvamust ei avaldata ju lihtsalt ajaviiteks, vaid ikka selleks, et uusi ideid ja lahendusi välja pakkuda. Oma uusi mõtteid tutvustab järgnevalt neli festivalil osalenut.
Ott Kasuri, Eesti Maaomavalitsuste Liidu tegevdirektor: „Üks uus mõte, mis meelde jäi: noored, kes ei soovi minna kaitseväkke aega teenima, võiksid töötada selle aja koolis õpetajana. Kui noormees on õppinud ülikoolis inseneriks, siis võiks tal olla õigus sooritada oma alternatiivteenistus üldharidus- või kutsekoolis, näiteks reaalainete õpetajana. Teine uus mõte, mille Paidest kaasa sain, on see, et riik võiks pakkuda noortele ülikoolis õppimise ajaks stipendiumi ja noored võiksid vastutasuks töötada pärast ülikooli lõpetamist viis aastat üldharidus- või kutsekoolis õpetajana, nagu tehakse USA-s ja Singapuris. See võiks kehtida kõigi erialade puhul. Kolmas uus mõte on, et riigigümnaasiumide juurde võiks rajada progümnaasiumiklassid. Seegi aitaks lahendada õpetajate põuda, näiteks füüsikatunde oleks siis riigigümnaasiumis rohkem ja füüsikaõpetaja saaks lihtsamini täiskoormuse. Õpilased saaksid aga senisest varem alustada süvendatud õppega.” |
Autor: Raivo Juurak